Baza zdjęć: wybierz kategorię fotografii wg kryterium
Miękinia to wieś koło Krzeszowic. Wyróżnia ją wzniesienie (Miękińskiej Góra) będące niegdyś wulkanem. Z tego względu we wsi wydobywano porfir czyli skałę magmową. Początki miejscowego kamieniołomu sięgają XVIII wieku, odwiedził go nawet król Stanisław August Poniatowski. W XIX wieku wydobycie zintensyfikowano, a na początku XX stulecia kamieniołom przejęła spółka czesko-niemiecka. Wydobycie było tak opłacalne, iż wybudowała ona kolejkę linową transportującą kamienie na stację kolejową. Po wojnie rozebrano ją i ułożono trakcję kolejową do samego kamieniołomu. Zakład przetwarzający porfir zatrudniał aż 2500 osób. Dziś pozostało wyrobisko o wielkości 40 ha z jeziorkiem będące niecodzienną atrakcją dla turystów pieszych jak i rowerowych. Jest to także popularne miejsce piknikowe, kamieniołom jest bardzo malowniczy, a woda krystaliczni czysta. Odbywają się tu różne imprezy paintballowe i quadowe. Kamieniołom leży na Małopolskim Szlaku Geoturystycznym.
Kod zdjęcia: Miękinia-1737

Nieczynny kamieniołom czerwonego porfiru. Działał już w XVII wieku, a w 1787 r. zwiedzał go król Stanisław August Poniatowski
Kod zdjęcia: Miękinia-1738

Kamieniołom w Miękini
Kod zdjęcia: Miękinia-1739

Malowniczy kamieniołom
Kod zdjęcia: Miękinia-1740

Kamieniołom - wyrobisko porfiru
Kod zdjęcia: Miękinia-1741

Miękinia - Malowniczy kamieniołom
Kod zdjęcia: Miękinia-1742

Zdjęcie kamieniołomu powulkanicznego
SZUKASZ ZDJĘCIA (FOTOGRAFII) DO PUBLIKACJI?
Każde zdjęcie z tej witryny może zostać udostępnione wydawnictwom i innym podmiotom do publikacji po atrakcyjnej cenie: papierowej od 30 zł, internetowej od 6 zł. Są one przygotowane do druku nawet w dużych formatach. Posiadam też wiele innych zdjęć, ale z braku czasu nie zamieszczam ich na stronie, warto więc zapytać o dostępność. Przy bliższej współpracy oferuję reklamę w 2 popularnych serwisach turystycznych gratis.
(c) Wszelkie prawa do zdjęć zastrzeżone. Wykorzystywanie bez zgody autora zabronione.
|